لودویک بتهوون

لودویک بتهوون

  • 2 قطعه
  • 17:40 مدت زمان
  • 422 دریافت شده
راوی: اشکان صادقی
قالب: روایی
دسته‌بندی:
با آنکه بتهوون فقط 9 سمفونی نوشته و موزارت 41 سمفونی، اما سمفونی‌های بتهوون چنان آهنگ عجیبی دارد که بسیاری از آهنگ‌سازان بعد از او به سختی توانسته‌اند آنها را رمزگشایی کنند.

پدر لودویک بتهوون، از سن پنج سالگی پسرش را وارد دنیای موسیقی کرد. پیانو، سازی بود که با آن به دنیای صدا پا گذاشت. پدرش او را وادار می کرد پشت پیانویش بنشیند. او به زحمت دست هاش به کلاویه های پیانو می رسید و تمرین می کرد. معمولاً کلاس هایش را با گریه تمام می کرد.
این تمرین‌ها برای پسربچه‌ی کوچک خیلی سخت بود؛ برای همین بتهوون بعدها از این تمرین‌ها به عنوان خاطرات بد زندگی‌اش یاد می کرد.

وقتی بتهوون جوان برای آشنایی با موزارت به دیدار او رفت، یکی از آهنگ‌‌‌‌‌های موزارت را تمرین کرده بود تا پیش او بنوازد. اما تصمیم گرفت تا آهنگی از استادی دیگر بنوازد.
وقتی آهنگش را نواخت، اشک در چشم هایش حلقه زد و از موزارت خواست تا دوباره آن را بنوازد چون فکر می کرد کارش خوب نبوده است؛ اما موزارت به پیانو نزدیک شد. یکی از آهنگ‌های خودش را نواخت. بتهوون فهمید که موزارت او را جدی نگرفته است، برای همین دوباره شروع به نواختن کرد.
به محض اینکه انگشت‌‌‌‌‌های بتهوون روی دکمه‌‌‌‌‌های پیانو قرار گرفت، پس از چند ثانیه موزارت به هیجان درآمد. زیرا آهنگ کوچک و بی‌‌‌‌‌اهمیت موزارت زیر انگشتان توانای بتهوون به یک آواز آسمانی تبدیل شد ...

از ایرانصدا بشنوید

وقتی بتهوون برای نخستین بار در برابر موزارت موسیقی نواخت این استاد بزرگ موسیقی خوشحال به طرف بتهوون خم شد و گفت: «تو نبوغ موسیقی داری، من آن‌‌‌‌‌چه را می‌‌‌‌‌دانم به تو خواهم آموخت. صدایی که از انگشتان تو بیرون خواهد آمد، یک روز گوش جهانیان را کر خواهد کرد!»

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع