حسن آبشناسان

حسن آبشناسان

  • 2 قطعه
  • 23:13 مدت زمان
  • 435 دریافت شده
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
سفارش شهید حسن آبشناسان در وصیت نامه ایشان به فرزندانش: «در راه پیشرفت اسلام، کشور، کسب دانش و خدمت به اسلام کوشا باشند.»
امیر سرلشکر حسن آبشناسان نوزدهم اردیبهشت 1315 در محله نازی آباد تهران، چشم به جهان گشود. در دوران نوجوانی با اسلام و آموزه‌ های انسان‌ ساز آن آشنا شد؛ با قرآن مجید و نهج البلاغه انس همیشگی داشت. پس از گذراندن دوره دبیرستان، وارد دانشگاه افسرى امام علی (ع) شد. سن در 1339 با درجه ستوان دومی دانش‌ آموخته گردید. سپس نخستین دوره تکاوری را که در ایران راه‌ اندازی شد، با پیروزی پشت سرگذاشت. بعد از آن دوره تکمیلی چتربازی و تکاوری کوهستان را در ایران و اسکاتلند گذراند. حسن زبان انگلیسی را به خوبی فراگرفته بود. شهید آبشناسان در ورزش‌ های دو و میدانی، والیبال، بسکتبال، پینگ پنگ، شنا، سوارکاری و جودو نیز زبردست بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش نیز فرصت پاکسازی و بازسازی درونی یافت. شهید آبشناسان کوشش‌ های انقلابی خود را دنبال نمود. او در سایه پشتکار خویش، به درجه سرهنگی ارتقا یافت. تا پیش از جنگ تحمیلی در کردستان با آشوبگران و ضدانقلاب وابسته به استکبار جهانی در ستیز بود. ر روزهای نخست جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، مسوولیت یکی از تیپ‌ های لشکر ‌٢١ حمزه در شمال غرب ایران را به دوش داشت. در عملیات گشتی و شناسایی، این فرمانده بی‌ باک، نخستین اسیران عراقی را به اسارت درآورد. در پی آن، شهید آبشناسان، فرمانده یگان جنگ‌ های چریکی در قرارگاه سیدالشهدای مشترک سپاه و ارتش، نیروهای جدیدی را به آموزش گرفت. حسن، جوانان موتورسیکلت سوار را از کوچه و خیابان‌ های نازی آباد تهران گردآوری می‌ کرد، به آنها آموزش‌ های ویژه‌ ای می‌ داد و همه را با نام «گروه ویژه اسب آهنی» به جبهه های حق علیه باطل می‌ فرستاد. سرانجام با رشادت های شبانه روزیش در هشتم مهرماه 1364، در حالی که فرماندهی لشکر 23 نوهد(نیروی ویژه هوابرد) و قرارگاه شمال غرب ارتش یعنی بخشی از قرارگاه حمزه سیدالشهدا را به دوش داشت، با اصابت ترکش موشک به شهادت رسید و به دیدار حق ناِِئل گشت. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «قهرمانان ایران زمین» برگی است از تاریخ هشت سال دفاع مقدس، که به معرفی برخی از شهدای والامقام ایران اسلامی در دفاع از کشور عزیزمان می پردازد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع