یزد اولین شهر تاریخی خشتی ایران

یزد اولین شهر تاریخی خشتی ایران

  • 4 قطعه
  • 29:49 مدت زمان
  • 185 دریافت شده
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کودک
یزد شهر شیرین باقلوا، لوز پسته، لوز بادامی یا بیدمشک، لوز نارگیلی، لوز مخلوط دورنگ، کیک یزدی، کیک تخته‌ای، حاجی بادام، نان برنجی، نان پنجره‌ای، قطاب، پشمک، سوهان‌ آردی و ... است.

شهر تاریخی و باستانی یزد، در میانه فلات ایران و در نزدیکی جاده ابریشم قرار گرفته. یکی از بزرگترین شهرهای خشتی و آجری یا به اصلاح «گِلین» دنیاست که عنوان اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی در دنیا لقب یکپارچه ترین بافت تاریخی جهان رو داره. به لطف این ویژگیها در سال 2017 با نام "شهر تاریخی یزد" از سوی یونسکو ثبت جهانی شد.

شاهکارهای مهمی مانند مسجد جامع، مجموعه امیرچخماق به همراه بادگیرها، آب‌انبارها، گنبدها، گذرها، ساباط‌ها و آسیاب‌ها همگی بر جذابیت هر چه بیشتر این شهر افزوده اند. به طوری که می خواهی برای ساعت ها در کوچه های کاه گلی و آشتی کنان آن قدم بزنی و رفت و آمد مردمانش را به نظاره بنشینی.

کتاب" کلاس ایرانگردی" در این برنامه به شهر یزد می رود. این برنامه در شبکه رادیویی ایرانصدا به تهیه کنندگی آتی جان افشان تهیه و تولید شده است.

از ایرانصدا بشنوید

اگه میخوای بدونی که شهر" قنات، قنود و قناعت"، "شهر دوچرخه ها" ، "بادگیرها" و خلاصه شهر "حسینیه های ایران" کدوم شهره، واین برنامه رو گوش کن.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

2

فصل ها

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع