لویی پاستور

لویی پاستور

  • 2 قطعه
  • 19:46 مدت زمان
  • 156 دریافت شده
راوی: حامد مشکینی
قالب: روایی
دسته‌بندی: کودک
لویی پاستور، کاشف بزرگ جهان، در 27 دسامبر سال 1822 در فرانسه به دنیا آمد. لاو با این که در یک خانواده تهی دست متولد شد و پدرش هم به کار دباغی مشغول بود، اما توانست تحصیلات خود را با استعداد درخشانش به پایان برساند.

پاستور نخستین کسی بود که دریافت موجودات زنده میکروسکوپی می توانند بیماری های متفاوتی را ایجاد کنند. او ابتدا متوجه شد که چگونه می تواند بعضی از این موجودات را در محیط آزمایشگاه پرورش دهد. (این موجودات امروزه به باکتری مشهورند) سپس فهمید که بعضی دیگر از این موجودات در بافت های بدن حیوانات رشد می کنند (امروزه این موجودات به عنوان ویروس شناخته می شوند).

سپس ایده تضعیف این موجودات به ذهنش رسید. او با قرار دادن باکتری ها در معرض بعضی از مواد شیمیایی یا حرارت دادن آنها توانست آنها را ضعیف کند و در خصوص ویروس ها این کار را با مبتلا کردن یک حیوان توسط حیوانی دیگر انجام داد. پاستور دریافت که این موجودات زنده میکروسکوپی سبب بیماری نمی شوند اما جانور را در مقابل موجودات میکروسکوپی کشنده که بعد از واکسیناسیون وارد بدن می شوند ایمن می کند.

پزشکان بسیاری با او مخالفت کردند اما لویی پاستور که به کارش ایمان داشت دست از تلاش نکشید و با کشف های خود، توانست تا امروز جان میلیاردها انسان را نجات دهد.

از ایرانصدا بشنوید

آیا می دانید واژی «پاستوریزه» از نام کدام دانشمند گرفته شده و معنی ان چیست؟

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع