کسی باید از دزد بترسه که پول داشته باشه

  • 1 قطعه
  • 6:58 مدت زمان
  • 736 دریافت شده
وقتی کسی مال و اموال کمی داره و دارایی چندانی نداره، کمتر دچار اضطراب و نگرانی برای از دست دادن اموالش میشه. در اینجاست که از این ضرب‌المثل استفاده میشه: «کسی باید از دزد بترسه که پول داشته باشه»
آیا می‌دونید، این ضرب‌المثل داستانی هم داره؟
«ضرب‌المثل» سخن کوتاه و مشهوری است که به مفهومی عبرت آمیز یا گفتاری نکته آموز اشاره می‌کند و جای توضیح بیشتر را می‌گیرد. در برنامه «یک داستان، یک ضرب‌المثل» به بررسی این قصه‌های پندآموز می‌پردازیم. از جمله هزاران ضرب‌المثل فارسی و ایرانی می‌توانیم به ضرب‌المثل «کسی باید از دزد بترسه که پول داشته باشه» اشاره کنیم. این مثل داستانی دارد.
در قدیم برای سفر از شهری به شهر دیگر، مردم به صورت کاروان حرکت می‌کردند. آنها وسایلشان را پشت اسب و الاغ و شتر می‌بستند. روزی مردی مسافر در کاروانی با تاجری همسفر شده بود. مرد مسافر دارایی خاصی با خود نداشت اما تاجر با کوله‌باری از پارچه و ادویه‌جات، از حمله دزدها و راهزن‌ها نگران بود. در راه بودند که ناگهان به راهزن‌ها برخوردند. تاجر از دیدن آنها دست‌پاچه شد و از خونسردی مرد مسافر تعجب کرد. از او پرسید که چرا اینقدر راحت و بدون نگرانی است؟ مرد مسافر در پاسخ گفت: «من نه مال و اموالی دارم و نه چیزی برای از دست دادن. دزدها به دنبال مال و اموالند.» تاجر با شنیدن این سخن با حسرت به مرد مسافر گفت: «تو راست می‌گویی و نباید نگرانی خاصی داشته باشی.»

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

  • کاربر مهمان
    عالی
دسترسی سریع