اونقدر عقب عقب رفت که از اون وَر بوم افتاد

  • 1 قطعه
  • 5:52 مدت زمان
  • 749 دریافت شده
وقتی کسی در کارش بیش از اندازه احتیاط کنه و این باعث بشه که فرصت‌هاشو از دست بده و یا زیان ببینه از این ضرب‌المثل استفاده میشه: «اونقدر عقب عقب رفت که از اون وَر بوم افتاد»
آیا می‌دونید، این ضرب‌المثل داستانی هم داره؟
»ضرب المثل» سخن کوتاه و مشهوری است که به مفهومی عبرت آمیز یا گفتاری نکته آموز اشاره می‌کند و جای توضیح بیشتر را می‌گیرد. در برنامه «یک داستان، یک ضرب‌المثل» به بررسی این قصه‌های پندآموز می‌پردازیم. از جمله هزاران ضرب‌المثل فارسی و ایرانی می‌توانیم به ضرب‌المثل «اونقدر عقب عقب رفت که از اون وَر بوم افتاد» اشاره کنیم. این مثل داستانی دارد.
در زمستانی سرد، برش شدیدی باریده بود. روزی مردی محتاط برای پارو کردن پشتِ‌بام خانه‌اش به آنجا رفته بود. اما به دلیل احتیاط زیادی و ترس از افتادن، برفی را از روی پشت‌بام به پایین نریخته بود. دوستش که برای کمک، به خانه او رفته بود از دیدن این صحنه تعجب کرد و گفت: «چرا برف‌ها را پارو نمی‌کنی و آنها را از پشت‌بام به پایین نمی‌ریزی؟» مرد پاسخ داد که خطرناک است و باید احتیاط کند و مُدام عقب عقب می‌رفت و به دوستش می‌گفت به لبه پشت بام نزدیک نشود چرا که خطرناک است؛ اما دوستش با وجود مخالفت مرد، شروع به پارو کردن نمود. بالاخره آن مرد محتاط و ترسو بقدری عقب رفت که ناگهان از پشت‌بام به پایین افتاد.

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

  • کاربر مهمان
    بسیار خوب
  • کاربر مهمان
    😊😊😊😊ب
دسترسی سریع