اون که هزار تا نکته بهت یاد میده چیه؟

 • 1 قطعه
 • 12:16 مدت زمان
 • 118 دریافت شده
بازی بیست سوالی یکی از بازی های فکری قدیمی ست. زمانی که پیشرفت تکنولوژی و بازی هایی که امروزه تولید شده نبود، این بازی بسیار پر طرفدار بود. اما امروز هم شما می توانید با دوستان و خانواده این بازی مهیج را انجام دهید.
بیست سوالی، گونه‌ای بازی شفاهی چندنفره است. در این بازی یک نفر یا یک تیم، واژه‌ای را در نظر می‌گیرند. بازیکن یا تیم طرف مقابل باید با پرسیدنِ تنها 20 پرسش بتواند آن واژه را حدس بزند. به پرسش‌های او تنها پاسخِ بله/خیر داده می‌شود. بهترین استراتژی برای پرسش‌کننده در این بازی، طبقه‌بندی موضوع‌ها است به طوری که بازیکن از موضوع‌های کلی به جزئی برود.

این بازی می تواند به صورت چند نفره انجام شود اما اگر تعداد افراد زیاد نباشد هم مشکلی ندارد و دو نفره هم می توانید بازی کنید اما سخت تر می شود چون تنهایی باید حدس بزنید. با ما همراه باشید تا راحت تر و زودتر بتوانید در بازی 20 سوالی به جواب برسید.


ابرای انجام بازی بیست سوالی، یک نفر کلمه ای را در ذهن خود انتخاب می کند و همانطور که از اسمش مشخص است، نفر یا نفرات دیگر باید 20 سوال بپرسند و از طریق پرسیدن سوالات به جوابی که مد نظر است برسند. پس نکته ای که خیلی مهم و قابل توجه است، نحوه سوال پرسیدن است. شما باید سوالاتی را بپرسید که بتواند ذهن شما را طبقه بندی کند و بتوانید خیلی راحت تر به جواب مورد نظر برسید. ممکن است شما بعد از سوال اول بتوانید جواب را تشخیص دهید. پس دیگر نیازی به پرسیدن سوال های دیگر نیست و اما توجه کنید که تا زمانی که به طور قطعی جواب را متوجه نشدین، حدس نزدین چون امتیاز بازی را از دست خواهید داد. پس اگر حتی بعد از سوال های ابتدایی هم تشخیص دادین برای مطمئن شدن چند سوال دیگر بپرسید. این بازی می تواند هم امتیاز حدس اشتباه را داشته باشد و هم بدون در نظر گرفتن حدس اشتباه بازی بشود. این بستگی به تفاهم و مقررات بازی دارد.

معمولا در سوال هایی که پرسیده می شود باید از کل به جز برسید، و در هر سوالی که پرسیده می شود دامنه جواب ها را کوچکتر کرد تا در نهایت به جواب برسید. سوالات را بسته به شناختی که از طرف مقابل دارید باید بپرسید و اینکه حدس می زنید چه کلماتی را ممکن است انتخاب کرده باشند.

اما معمولا سوالاتی مثل شی است یا خیر؟
خوراکی است یا خیر؟ تو جیب جا میشه یا خیر؟ و…… سوالات مرسومی است که اغلب جزو اولین سوالات پرسیده می شود. جواب هایی که داده می شود نیز محدود به بله و خیر است و هیچ توضیح اضافه تری نباید داد که راهنمایی محسوب شود.

برنامه " بیست سوالی" در شبکه رادیویی ایرانصدا به تهیه کنندگی آتی جان افشان تهیه و تولید شده است.

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

 • کاربر مهمان
  خوب بود دیگه
 • کاربر مهمان
  سلام میشه بقیه رو بذارید
 • کاربر مهمان
  بازم بزارید لطفا
 • کاربر مهمان
  خیلی خوبه
 • کاربر مهمان
  جواب :معلم
 • کاربر مهمان
  جواب:کتاب
 • کاربر مهمان
  کتاب
دسترسی سریع