پنبه اش را زدند

  • 1 قطعه
  • 5:01 مدت زمان
  • 34 دریافت شده
وقتی اسرار کسی رو فاش می‌‌‌کنن تا به مردم بفهمونن که اون شخص توخالی و پرادعاست، از ضرب‌‌‌المثل «پنبه‌‌‌اش را زدند» استفاده می‌‌‌کنن. این مثل داستانی داره.
«ضرب‌‌‌‌المثل» سخن کوتاه و مشهوریه که به مفهومی عبرت‌‌‌آمیز یا گفتاری نکته‌‌‌آموز اشاره می‌‌‌کنه و جای توضیح بیشتر رو می‌‌‌‌گیره. در برنامه‌‌ی «یک داستان، یک ضرب‌‌‌‌المثل» این قصه‌‌‌‌های پندآموز رو بررسی می‌کنیم. از هزاران ضرب‌‌‌المثل فارسی و ایرانی، می‌‌‌تونیم به «پنبه‌‌‌اش را زدند» اشاره کنیم. این مثل داستانی داره:
یکی از مراسم جالب که در بعضی از جشن‌‌ها در کنار برنامه‌‌های دیگه اجرا می‌‌شد، این بود که دلقکی لباس مضحک (خنده‌‌دار) می‌‌پوشید و لابه‌‌لای اون لباس رو پر از پنبه می‌‌کرد. این لباس دلقک رو به شکل پهلوانی پُرباد و پرقدرت نشون می‌‌داد. این پهلوان نامدار! با این ریخت خنده‌دار، با یه نفر حلاج (پنبه‌‌زن) که کمانی در دست داشت، در مقابل تماشاچیان پایکوبی می‌‌کرد و حلاج در همان حال کم‌‌کم هیبتِ «پهلوان‌پنبه» رو با زدن کمان می‌‌ریخت و این عمل رو تا زمانی ادامه می‌‌داد که تمام پنبه‌‌‌های لباس پهلوان به باد می‌‌رفت و چهره‌‌ی واقعی و اندام نحیف و استخوانیش نمودار می‌‌شد... .

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

دسترسی سریع