این شتر کی پشت در خانه‌ مان می‌ خوابد؟

  • 1 قطعه
  • 7:04 مدت زمان
  • 43 دریافت شده
ضرب‌المثل «این شتر کی پشت در خانه‌مان می‌خوابد؟» در مواردی به کار برده می‌‌شه که می‌خوایم به شخصی تذکر بدیم که شرایط همیشه یکسان نمی‌مونه و عمر جاودانه نیست و مرگ برای همه‌ی انسان‌ها اتفاق می‌افته. این مثل داستانی داره.
«ضرب‌‌‌‌المثل» سخن کوتاه و مشهوریه که به مفهومی عبرت‌‌‌آمیز یا گفتاری نکته‌‌‌آموز اشاره می‌‌‌کنه و جای توضیح بیشتر رو می‌‌‌‌گیره. در برنامه‌‌ی «یک داستان، یک ضرب‌‌‌‌المثل» این قصه‌‌‌‌های پندآموز رو بررسی می‌کنیم. از هزاران ضرب‌‌‌المثل فارسی و ایرانی، می‌‌‌تونیم به «این شتر کِی پشت در خانه‌مان می‌خوابد؟» اشاره کنیم. این مثل داستانی داره:
در زمان‌های قدیم رسم بوده که سه روز قبل از «عید قربان» شتر ماده‌ای را با انواع گل‌ها، سبزه‌ها و پارچه‌های رنگارنگ زینت می‌‌دادن و در شهر می‌گردوندن. جمعیت زیادی از هر طبقه‌ی اجتماعی به دنبال این شتر راه می‌افتادن و عده‌ای نیز برای او طبل و نقاره و شیپور می‌‌زدن و سخنان دینی و شعرهای مذهبی می ‌‌خوندن. شتر از هرجا که می‌گذشت مردم دور اون جمع می‌شدن و کسانی که آرزو یا نیتی داشتن، به شتر نزدیک می‌‌شدن و مقداری از پشم اون رو می‌چیدن و اعتقاد داشتن که این پشم برای اونها خوش‌‌یُمن خواهد بود... .

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

دسترسی سریع