امروز روزه نیستم

 • 1 قطعه
 • 18:42 مدت زمان
 • 161 دریافت شده
مامان و بابا، پارسا و پدیده رو صبح از خواب بیدار کردند تا نماز صبحشون رو بخونند، ولی یه چیزی عجیب بود… همه خواب مونده بودند و سحری‌نخورده باید روزه می‌گرفتند... اما اصلاً امروز باید روزه گرفت؟
بعد از نماز صبح، همه به‌سمت مصلی راه افتادند. بعد از رسیدن، پدیده با مامانش و پارسا با پدرش به سمت محل برگزاری نماز رفتند. فطریه‌شون رو توی صندوق کمک به بچه‌های بهزیستی انداختند و آماده‌ی خوندن نماز عید فطر شدند. حالا نماز عید فطر رو چطور باید بخونند؟ عیدی که عید بندگی و همبستگیه.
حاج آقا امینی که توی صف نماز کنار پارسا ایستاده بود، نماز عید فطر رو این‌جوری برای پارسا توضیح داد:
ببین پسرم، زمانِ خوندن نماز عید فطر از طلوع آفتاب تا ظهر روز عیده، و مستحبه در عید فطر بعد از طلوع آفتاب افطار کنند و زکات فطره یا فطریه بِدن و بعد، نماز عید رو به‌جا بیارن. نماز عید فطر دو رکعته. در رکعت اول، نمازگزار بعد از خوندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگه و بعد از هر تکبیر یه قنوت بخونه و بعد از هر قنوت هم دعای مخصوص روز عید رو بخونه. بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگه‌ای بگه و به رکوع بره. بعد هم دو سجده به جا بیاره و بلند بشه.
در رکعت دوم، بعد از خوندن حمد و سوره چهار تکبیر گفته می‌شه و بعد از هر تکبیر قنوت خونده می‌شه و دوباره دعای مخصوص عید فطر، و بعد از تکبیر پنجم به رکوع می‌ره و بعد از رکوع، دو سجده به جا می‌آره و تشهّد و سلام رو می‌گه.
دعای قنوت، هم در جلوی درِ مساجد و مصلی‌ها روی کاغذ به همه داده می‌شه و هم، از بلندگو پخش می‌شه و همه می‌تونن تکرار کنن.

دعای قنوت:
اللهمّ اهل الکبریاء و العظمة و اهل الجود و الجبروت و اهل العفو و الرّحمة و اهل التقوی و المغفرة، اسئلک بحقّ هذا الیوم، الّذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمّد صلّی الله علیه و آله ذخراً و شرفاً و کرامةً و مزیداً، ان تصلی علی محمّد و آل محمد و ان تدخلنی فی کلّ خیر ادخلت فیه محمّدا و آل محمّد، و ان تخرجنی من کلّ سوء اخرجت منه محمّدا و آل محمد صلواتک علیه و علیهم. اللهمّ انی اسئلک خیر ما سئلک به عبادک الصّالحون و اعوذ بک ممّا استعاذ منه عبادک المخلصون.
خداوندا تو سزاوار بزرگی، سرفرازی، بخشندگی، توانایی، بخشایش و رحمتی. سزاوار آنی که به خاطر تو پرهیز کنیم و از تو آمرزش بخواهیم در روزی که برای مسلمانان عید قرار داده‌ای. و برای محمد که درود خدا بر او و دودمانش باد، ذخیره افتخار و بلندی مقام که بر او و دودمانش درود فرستی و مرا بدان چه نیکی و سعادت است و به محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و خاندانش ارزانی داشته‌ای بهره‌مند سازی و از هر بدی که محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و خاندانش را خارج ساختی، رهایی دهی، درود تو بر محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و خاندانش باد. خداوندا! از تو می‌خواهم بهترین چیزی را که بندگان شایسته‌ات از تو می‌خواهند، و به تو رو می‌آورم بدان گونه که بندگان شایسته‌ات از بدی‌ها پناه آورده‌اند.

***
برنامه‌ی «من روزه نیستم» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی آتی جان‌افشان، در شبکه‌ی رادیویی ایرانصدا تولید شده‌است.

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

 • کاربر مهمان
  آفرین به روزه اولی هایی که با مامان و بابا نماز عید فطر رو خوندن
 • کاربر مهمان
  😃😃سلام
 • کاربر مهمان
  عالی بود
 • کاربر مهمان
  ❤️❤️❤️❤️
 • کاربر مهمان
  سلام عالی 🦄
 • کاربر مهمان
  ما هم نماز عید فطر خوندیم
 • کاربر مهمان
  نماز عید فطر
 • کاربر مهمان
  منم
دسترسی سریع