تیر، سیاره ای گریزپا

  • 1 قطعه
  • 6:50 مدت زمان
  • 360 دریافت شده
عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید و همچنین کوچکترین سیاره در منظومه شمسی است. این سیاره در مدت زمان تنها 88 روز می تواند به دور خورشید بچرخد. این سیاره که لقب سریع ترین سیاره را داراست در گردش به دور خود بسیار تنبل است به طوری که...
عطارد یا تیر، سیاره ای است که حدودا 14 قرن قبل از میلاد کشف شد. این سیاره میانگین تغییر دمای بسیار متفاوتی دارد و با توجه به جهت قرارگیری و تعامل با خورشید واکنش نشان می دهد به گونه ای که دمای آن در گرم ترین حالتِ ممکن 427 درجه و در سردترین حالت منفی 173 درجه سانتی گراد است. این سیاره هیچ قمری ندارد تا به دورش بگردد.
نام این سیاره در زبان لاتین مرکوری است که الهه نگهبان مسافران و بازرگانان، همچنین سخنگوی خدایان بوده است و بسیار هم سریع حرکت می‌کرده است.
سیاره تیر یا عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است. به علت نزدیکی این سیاره به خورشید و از طرفی فاصله کمی که با زمین دارد در آسمان صبح‌های زود و هنگام غروب زمین قابل مشاهده است. به علت همین ارتباطی که این سیاره با ساکنان زمین دارد، در فرهنگ‌های مختلف به بخشی از اساطیر آن ملل تبدیل شده است.
از آنجا که این سیاره صبح‌های زود، قبل از طلوع خورشید در آسمان می‌درخشد آن را ستاره صبح نام نهاده‌اند.و چون هنگام غروب، اندک زمانی پس از غروب خورشید نیز در آسمان دیده می‌شود، آن را ستاره غروب نیز می‌نامند...
با سرد شدن هسته آهنی عطارد، این سیاره منقبض شده و همین امر باعث شد پوسته صخره‌ای آن چین و چروک بردارد. هسته عطارد هنوز به طور کامل سر نشده است. تحقیقات اخیر دانشمندان حکایت از آن دارد که تیر هسته‌ای گداخته دارد. سطح سیاره تیر پوشیده از دهانه‌های آتشفشانی است که حاصل برخوردهای تصادفی سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دارهستند. تمام اجرام آسمانی موجود در منظومه شمسی در معرض این بمباران‌ها قرار دارند.

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

  • کاربر مهمان
    عالیه
  • کاربر مهمان
    عالیه
دسترسی سریع