دایناسورها، عجیب ترین موجودات جهان

  • 1 قطعه
  • 6:56 مدت زمان
  • 442 دریافت شده
سابقه شناخت دایناسورها به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد. چینی‌ها آثار و استخوان‌های یافت شده آن‌ها را به اژدها نسبت می‌دادند. درحالی که اروپاییان آن‌ها را بقایای «نفیلیم» یا همان موجودات غول‌آسا که در طوفان بزرگ کشته شدند، می‌دانستند اما...
دایناسورها، بزرگترین جانورانی هستند که تاکنون شناخته شده‌اند. این خزندگان دوره مزوزوئیک «یکی از دوره های زمین شناسی» از گونه‌های علفخوار و گوشتخوار تشکیل می‌شدند.
دایناسورهای گوشتخوار، بر روی دو پای عقبی خود حرکت می‌کردند. برخی نظیر «تری نازا روس» بدنی سنگین و پاهای قدرتمندی داشتند. آنها از چنگالها و دندانهای تیز برای کشتن دایناسورهای گیاه خوار استفاده می‌کردند. بعضی دایناسورها نظیر «دینونی چوس» کوچکتر ، سبکتر و سریعتر بودند. آنها دایناسورهای گیاه خوار ، پستانداران و حشرات را می‌خوردند. این شکارچیان چابک برای غلبه بر شکارخود به صورت گروهی شکار می‌کردند . «دینونی چوس» دارای پنجه‌ها و چنگالهای بهم پیچیده‌ای بود که طی شکار برای دریدن طعمه به سمت جلو به حرکت در می‌آمد.
دایناسورهای گیاه خوار از جمله بزرگترین حیواناتی بودند که تا کنون بر روی زمین زندگی کرده اند و برای حفاظت از خود در مقابل حیوانات شکاری به جثه بزرگ و بدن مسلح خود متکی بودند. آنها بیشتر اوقات روز را به چریدن بر روی گیاهان می‌گذراندند. «براکیوزاروس عظیم‌الجثه» 25 متر طول و 76 تُن وزن داشت . گردن بلندش او رادر رسیدن به رُستنی‌هایی که برای دیگر دایناسورها بالا بودند یاری می‌کرد.
درباره این موضوع که این خزندگان قدیم از دید زمین شناسی چگونه ناگهان ناپدید شده اند گفته‌های فراوانی وجود دارد. بر طبق یک نظریه، ابتدایی‌ترین پستانداران، تخمهای خزندگان بزرگ را خورده‌اند و به موجب نظریه دیگر که پذیرفتنی‌تر است، تغییرات آب و هوا مانند: کم شدن دما و رطوبت، باعث انقراض این نسل از حیوانات خارق العاده و عظیم الجثه از روی زمین شده است...

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

دسترسی سریع