تی‌رکس،دایناسوری بی رحم و ترسناک

  • 1 قطعه
  • 5:48 مدت زمان
  • 1527 دریافت شده
تی‌رکس مخفف «تیرانوساروس رکس» است. این واژه‌ی لاتین به معنی «مارمولک ستمگر» و رکس به معنای «پادشاه» است. جالب است بدانید،‌ تی‌رکس با هر بار گاز گرفتن می‌توانست بیش از 260 کیلوگرم گوشت را بردارد...
تی‌رکس دایناسور عظیم‌الجثه و گوشت‌خوار دوره‌ی کرتاسه (65 – 85 میلیون سال قبل) است. تی‎رکس دوپا، دو دست کوچک و یک دُم بزرگ داشت که از آن برای حفظ تعادل خود استفاده می‌کرد. هر کدام از پاهای او سه انگشت با یک انگشت کاذب داشتند. نقطه‌ ضعف تی‌رکس‌ها مانند همه‌ی دایناسورها در گردنشان بود.
تحقیقات انجام شده روی فسیل‌های یافت شده نشان می‌دهد حس بویایی و بینایی تی‌رکس بسیار پیشرفته بوده است. چشم‌های دایناسور جلوتر از گونه‌های او قرار داشت و این ویژگی به او دید بیشتر و بهتری می‌داد. تی‌رکس عمودی نمی‌ایستاد، بلکه حالتی متمایل داشت. این حالتِ ایستادن به این جانور کمک می‌کرد تا با داشتن دست‌های کوتاه و کوچک بتواند تعادل خود را بین سر بزرگ و سنگین و پاها و دُم بزرگش حفظ کند.
تی‌رکس دایناسوری تخمگذار بود. جنس ماده‌ی آن خیلی بزرگ‌تر و خشمگین‌تر از جنس نر بود. طعمه‌های تی‎رکس شامل هر جنبنده‌ای می‌شد. این گوشت‌خواران عظیم‎الجثه به صورت گروهی به شکار می‌پرداختند. شیوه شکار آنها استفاده از روش غافلگیری بود. تی‎رکس‌ها داخل خرمن‌ها تخمگذاری می‌کردند و تا مدتی پس از به دنیا آمدن نوزادان، از آنها نگهداری می‌کردند.
فسیل‎های پیدا شده از تی رکس، به دیرینه‌شناسان کمک می‌کند تا بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد زندگی آن‌ها بدست آورند. یکی از این نمونه‌های کامل در «پارک ژوراسیک آستوریاس اسپانیا» موجود است. تی‌رکس‌ها 18 تُن وزن داشتند. عمر تخمینی برای این دایناسورها 28 سال بوده است...

صداها

اطلاعات تکمیلی

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

دسترسی سریع