کَبَدی

کَبَدی

  • 2 قطعه
  • 26:39 مدت زمان
  • 170 دریافت شده
راوی: محمد میر
قالب: روایی
دسته‌بندی: کودک
ورزش کبدی تاریخچه طولانی دارد و قدمت آن به 4000 سال پیش بازمی‌ گردد و احتمال می رود که این ورزش به منظور آمادگی جوانان برای دفع حملات گروهی مهاجمان ابداع شده است. ریشه کلمه کبدی از واژه «کائون بادا» به معنی «مبارزه با حریف» مشتق می شود....

این ورزش را می توان یک ورزش آسیایی دانست که در جنوب شرقی آسیا از جمله ایران، هند و پاکستان بسیار متداول است و با نام های مختلف و با اشکال مختلف در این سرزمین ها بازی می شود.
این ورزش شبیه بازی «زو» در ایران است و نیاز زیادی به مهارت و چابکی دارد که می توان بدون صرف هزینه زیاد به این ورزش پرداخت.
در گذشته این ورزش تنها جهت تفریح و افزایش توانایی دفاع جوانان انجام می شده؛ همچنین در تاریخ آمده است که شاهزادگان قدیم به بازی کبدی می پرداختند که احتمالا علاقه شاهزادگان به این ورزش نیز به جهت جنبه دفاعی این ورزش بوده است.
در سال 1918 «ماهاراشترا» به عنوان نخستین ایلاتی، این بازی را در جایگاه ملی قرار داد و به آن عمومیت بیشتری بخشید؛ قوانین و مقررات استاندارد برای این ورزش در سال 1918 تنظیم شد، ولی در سال 1923 به چاپ رسید و می توان گفت هندی ها برای معرفی و المپیکی شدن این رشته تلاش های زیادی کردند.
این بازی هم زمان با بازی های المپیک برلن در سال 1936 در شهر «ماهاراشترا» توسط یک هندی به نام «هانومان ویابام» به نمایش درآمد و در سال 1938در بازی های المپیک هند در شهر کلکته معرفی، و فدراسیون کبدی هند در سال 1950 تاسیس شد و قوانین و مقررات استاندارد بازی کبدی در همین سال تصویب گردید....

از ایرانصدا بشنوید

این کتاب برای گروه های سنی «ب» و «ج» مناسب است.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

4

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع