محمود کاوه

محمود کاوه

  • 2 قطعه
  • 26:27 مدت زمان
  • 560 دریافت شده
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
بخشی از وصیت نامه شهید محمود کاوه:
«دشمن باید بداند و این تجربه را کسب کرده باشد که هر توطئه‌ ای را که علیه انقلاب طرح‌ ریزی کند، امت بیدار و آگاه با پیروی از رهبر عزیز، آن را خنثی خواهد کرد.»

«شهید سرلشکر محمود کاوه» در سال 1340 در مشهد در خانواده‌ ای مذهبی و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) متولد شد. محمود کاوه، دوران تحصیلات ابتدایی خود را در دوران ستمشاهی و اختناق، سپری کرد. از آنجا که آرزوی قلبی پدرش به هنگام تولد محمود این بود که او را در مسیر صالحان و پیروان واقعی مکتب اسلام قرار دهد، محمود با علاقة قلبی و تشویق پدر، وارد حوزه علمیه شد و هم زمان، تحصیلات دوران راهنمایی و دبیرستان را نیز ادامه داد. با پیروزی انقلاب اسلامی، کاوه جزو اولین عناصر مؤمن و متعهدی بود که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهر مقدس مشهد پیوست. پس از گذراندن یک دوره آموزش شش ماهه چریکی، به آموزش نظامی برادران سپاه و بسیج پرداخت. پس از آن، به منظور حفاظت از بیت شریف حضرت امام خمینی(ره)، طی مأموریتی شش ماهه به تهران عزیمت کرد. با شروع جنگ تحمیلی، به همراه تعدادی از نیروهای خراسان به جبهه‌ های جنوب اعزام شد و لیکن مدتی بعد به علت نیاز شدیدی که پادگان به مربی داشت، او را برای آماده‌ سازی و آموزش نیروها به مشهد فراخواندند. محمود کاوه در اولین فرصت رضایت فرمانده پادگان را جلب نمود و با شور و شوقی وافر، به دیار کردستان که در آن زمان، با توطئه گروهک ها و عناصر ضد انقلاب، دستخوش درگیری و آشوب شده بود عزیمت کرد. کاوه و هم رزمانش با عملیات‌ های پی‌ در پی، آنچنان مزدوران استکبار را در منطقه ناتوان و مستأصل نمودند که ضد انقلاب در اوج درماندگی، برای زنده یا مرد کاوه، جایزه تعیین کرد. تعداد عملیاتی که کاوه علیه ضد انقلاب فرماندهی کرده، آنقدر زیاد است که ذکر نام تمامی آنها میسر نیست. سرتیپ شهید «حسن آبشناسان» فرمانده لشگر23 نوهد، می‌ گفت :«اگر در دنیا یک چریک پاکباخته و دلباخته به اسلام و حضرت امام (قدس سره) وجود داشته باشد، محمود کاوه است و هر رزمنده‌ ای که بخواهد خوب پخته و آبدیده شود، باید به تیپ ویژه شهدا، پیش او برود.» سرانجام یازدهم شهریور ماه 1365 روح این سردار شجاع اسلام در عملیات کربلای 2 بر بلندای «قله 2519 حاج عمران» به پرواز درآمد و دل صخره و کوه، یاد و خاطره شجاعت‌ های بی‌ نظیر او را در خود ثبت کرد. آن روز، کاوه مزد جهاد را دریافت کرد و به بارگاه ملکوتی فرا خوانده شد. مزار این شهید در بهشت رضا(علیه السلام) مشهد قرار دارد. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «قهرمانان ایران زمین» برگی است از تاریخ هشت سال دفاع مقدس، که به معرفی برخی از شهدای والامقام ایران اسلامی در دفاع از کشور عزیزمان می پردازد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    سلام

تصاویر

دسترسی سریع