شهید مصطفی چمران

شهید مصطفی چمران

  • 1 قطعه
  • 17:30 مدت زمان
  • 70 دریافت شده
راوی: اشکان صادقی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شخصیت‌ها
مصطفی چمران، تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، آغاز کرد و در دارالفنون و دبیرستان البرز دوران متوسطه را گذراند؛ در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1336 در رشته الکترومکانیک فارغ ‏التحصیل شد.

دکتر چمران با پیروزی انقلاب اسلامی، بعد از 21 سال هجرت، به وطن بازگشت و همه تجربه‌های انقلابی و علمی خود را برای خدمت به انقلاب به کار گرفت. او خاموش و آرام، ولی فعالانه و قاطعانه، به سازندگی پرداخت و همه تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‌های پاسداران انقلاب کرد.
سپس به عنوان معاون نخست وزیر، در کردستان، به جنگ با اشرار و مخالفان انقلاب رفت. در قضیه فراموش ناشدنی «پاوه» توانست قدرت ایمان، شجاعت و فداکاری خود را بر همگان ثابت کند.
پس از این جریان‌ها، امام خمینی (ره)، فرماندهی کل قوا را به دست گرفتند و به ارتش فرمان دادند تا در 24 ساعت خود را به پاوه برساند و فرماندهی منطقه را نیز به دکتر چمران واگذار کردند.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از کارهای مهم و اساسی مصطفی چمران، از همان روزهای اول، ایجاد هماهنگی بین ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند. بازده این حرکت و شیوة جنگ مردمی و هماهنگی کامل بین نیروهای موجود، تاکتیک تقریباً جدید جنگی بود؛ چیزی که ابرقدرت‏ها قبلاً فکر آن را نکرده بودند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

  • عنوان
    زمان
  • 17:30

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

    تا کنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

دسترسی سریع