علی اکبر شیرودی

علی اکبر شیرودی

 • 2 قطعه
 • 20:48 مدت زمان
 • 565 دریافت شده
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
«شهید چمران» درباره «ستاره درخشان جنگ کردستان» گفته است:
»به‌ خاطر دارم که با هلی‌ کوپتر خود مثل یک جت عمل می‌ کرد. دشمن را زیر رگبار گلوله می‌ گرفت و با آن وحشتی که در درون دشمن ایجاد می‌ کرد، بزرگ‌ ترین ضربات را به آنان می‌ زد.»

«شهید علی اکبر قربان شیرودی» در دی 1334 خورشیدی در روستای «بالا شیرود» تنکابن در خانواده‌ ای کشاورز و متدین دیده به جهان گشود. وی دوران ابتدایی تا دبیرستان را در مدارس بالا شیرود، شیرود و تنکابن سپری کرد و پس از پایان تحصیلات دبیرستان برای یافتن کار به تهران رفت و در کنار آن به ادامه تحصیل پرداخت. شیرودی پس از پایان تحصیلات متوسطه در 1351 خورشیدی وارد ارتش شد و پس از گذراندن مراحل استخدام در هوانیروز، دوره‌ مقدماتی خلبانی را در تهران به پایان رساند. وی پس از پایان دوره خلبانی به استخدام ارتش درآمد تا اینکه با اوج گیری جریانات انقلاب اسلامی به صفوف راهپیمایان پیوست و تلاش کرد تا مردم را با آرمان های امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی آشنا کند. این خلبان شجاع پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اوج‌ گیری غائله کردستان به همراه چند تن از خلبانان وارد این منطقه شد و درجریان آزادسازی پاوه نقش تعیین کننده‌ ای داشت. شیرودی که با شروع جنگ تحمیلی به منطقه کرمانشاه رهسپار شده بود، در چند عملیات پروازی خود، تلفات سنگینی را به نیروها و تجهیزات دشمن در نقاط راهبردی غرب کشور وارد کرد. وی در همان مدت کوتاه حضور در دفاع مقدس، توانست رکورد یکی از بالاترین پروازهای جنگ با بالگرد «کبرا» را در دنیا به نام خودش ثبت کند. او بارها از خطر گلوله‌ های دشمن جان سالم به در برد، در حدی که بالگردهای وی بیش از 40‌ بار سانحه داده و بیش از 300 مورد اصابت گلوله به بالگردش نیز ثبت شده است. سرانجام این خلبان تیزپرواز پس از چند هزار مأموریت هوایی و انجام بالاترین پروازهای جنگی در دنیا و نجات یافتن از 360 خطر مرگ سرانجام در آخرین عملیات پروازی خود در هشتم اردیبهشت 1360 خورشیدی در منطقه «بازی دراز»، هنگامی که رژیم بعث لشکری زرهی با 250 تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره‌انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس گیری ارتفاعات بازی دراز به طرف «سر پل‌ ذهاب» گسیل داشته بود، به مقابله با آنان پرداخت و پس از انهدام چندین تانک از پشت سر مورد اصابت گلوله تانک قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر پاک این شهید والامقام پس از تشیع باشکوه در روستای «شیرود» تنکابن به خاک سپرده شد. روحشان شاد و یادشان گرامی باد....

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «قهرمانان ایران زمین» برگی است از تاریخ هشت سال دفاع مقدس، که به معرفی برخی از شهدای والامقام ایران اسلامی در دفاع از کشور عزیزمان می پردازد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

 • کاربر مهمان
  😭😢😥😰
 • کاربر مهمان
  ⁦❤️⁩
 • کاربر مهمان
  😭😭😭😭🥺🥺🥺🥺🥺

تصاویر

دسترسی سریع