محمد بروجردی

محمد بروجردی

 • 2 قطعه
 • 20:00 مدت زمان
 • 554 دریافت شده
کارگردان:
قالب: نمایشی
دسته‌بندی: کتاب گویا
هم رزم شهید «محمد بروجردی»:
«بروجردی را خدا چنان حیاتی بخشیده بود که در میان مردم راه برود و با نورانیت خود، آنها را زندگی بخشد؛ به همین دلیل لقب شهید بروجردی «مسیح کردستان» شد.»

«شهید محمد بروجردی» در سال 1333 در روستای «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد، در خانه‌ ای مصفا به عشق و نور الهی به دنیا آمد. وی در 5 سالگی پدرش را از دست داد و مادرش با همه مشکلات و سختی‌ هایی که وجود داشت، تمامی هم و غم خود را برای تربیت او به کار بست. محمد در 7 سالگی وارد مدرسه شد اما به دلیل شرایط مادی خانواده، تحصیل در کلاس‌ های شبانه توام با کار و تلاش روزانه را انتخاب کرد و خانواده را در تامین زندگی شرافتمندانه، مدد رساند. در 17 سالگی ازدواج کرد و چندی بعد به خدمت سربازی فراخوانده شد، اما چون مخالف خدمت در نظام ستم‌ شاهی بود، از خدمت سربازی گریخت و برای دیدار حضرت امام (ره) راهی عراق شد، ولی در مرز دستگیر و به مدت شش ماه، روانه زندان شد. پس از قیام 19 دی ماه سال 1356 در قم با اخذ مجوز شرعی از برخی علما و روحانیون پیرو حضرت امام خمینی (ره)، عملیات نظامی علیه رژیم را شروع کرد و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی بی‌ وقفه به مبارزات خود ادامه داد. هنگامی که بازگشت حضرت امام خمینی (ره) به ایران حتمی شد، به عنوان مسؤل حفاظت حضرت امام (ره) انتخاب شد. بروجردی در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با فرمان تاریخی حضرت امام (ره) مبنی بر مقابله و سرکوب ضدانقلاب، عازم پاوه شد. وی در کردستان تمام حرکات ضدانقلاب را به عنوان فرمانده عملیات زیر نظر داشت. محمد با فعالیت های مخلصانه‌ ای همه را مجذوب خود کرده بود. به گفته یکی از همرزمانش، بروجردی را خدا چنان حیاتی بخشیده بود که در میان مردم راه برود و با نورانیت خود، آنها را زندگی بخشد؛ به همین دلیل لقب شهید بروجردی «مسیح کردستان» شد. سرانجام محمد بروجردی اول خرداد 1362 در حالی که با عده‌ ای دیگر از همرزمانش در مسیر جاده مهاباد_ نقده حرکت می‌ کردند بر اثر انفجار مین به آرزوی دیرینه‌ اش رسید و به فوز عظیم شهادت نایل آمد. روحشان شاد و یادشان گرامی باد....

از ایرانصدا بشنوید

کتاب «قهرمانان ایران زمین» برگی است از تاریخ هشت سال دفاع مقدس، که به معرفی برخی از شهدای والامقام ایران اسلامی در دفاع از کشور عزیزمان می پردازد.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

 • کاربر مهمان
  شهیدی که همیشه می خنندد
 • کاربر مهمان
  خوشا به سعادت
 • کاربر مهمان
  شهیدان این سرزمین همیشه پیروزند

تصاویر

دسترسی سریع