شهید مصطفی چمران

شهید مصطفی چمران

 • 1 قطعه
 • 17:30 مدت زمان
 • 342 دریافت شده
راوی: اشکان صادقی
قالب: روایی
دسته‌بندی: شخصیت‌ها
مصطفی چمران، تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، آغاز کرد و در دارالفنون و دبیرستان البرز دوران متوسطه را گذراند؛ در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1336 در رشته الکترومکانیک فارغ ‏التحصیل شد.

دکتر چمران با پیروزی انقلاب اسلامی، بعد از 21 سال هجرت، به وطن بازگشت و همه تجربه‌های انقلابی و علمی خود را برای خدمت به انقلاب به کار گرفت. او خاموش و آرام، ولی فعالانه و قاطعانه، به سازندگی پرداخت و همه تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‌های پاسداران انقلاب کرد.
سپس به عنوان معاون نخست وزیر، در کردستان، به جنگ با اشرار و مخالفان انقلاب رفت. در قضیه فراموش ناشدنی «پاوه» توانست قدرت ایمان، شجاعت و فداکاری خود را بر همگان ثابت کند.
پس از این جریان‌ها، امام خمینی (ره)، فرماندهی کل قوا را به دست گرفتند و به ارتش فرمان دادند تا در 24 ساعت خود را به پاوه برساند و فرماندهی منطقه را نیز به دکتر چمران واگذار کردند.

از ایرانصدا بشنوید

یکی از کارهای مهم و اساسی مصطفی چمران، از همان روزهای اول، ایجاد هماهنگی بین ارتش، سپاه و نیروهای داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند. بازده این حرکت و شیوة جنگ مردمی و هماهنگی کامل بین نیروهای موجود، تاکتیک تقریباً جدید جنگی بود؛ چیزی که ابرقدرت‏ها قبلاً فکر آن را نکرده بودند.

امتیاز

کیفیت هنری و اجرای صداپیشگان

5

محتوا و داستان

2

فصل ها

مشخصات کتاب گویا

سایر مشخصات

دیدگاه خود را بنویسید نقد و نظر

 • کاربر مهمان
  عالی بود
 • کاربر مهمان
  خیلی خیلی عالی و خوب بود😍😍😍💜💜💜💜🧡🧡💜💜💜💛💛💛💛💛🧡🧡🦄
 • کاربر مهمان
  سلام خیلی دوست دارم 😃😃😃😃

تصاویر

دسترسی سریع